Menu

Zapisz się na szkolenie:

Chcesz uczestniczyć w szkoleniach, spotkaniach dotyczących Ekonomii Społecznej?

imię i nazwisko:

Instytucja/Organizacja/Firma/Osoba prywatna

Adres

Telefon

E-mail

Klikając przycisk wyślij wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w zgłoszeniu dla potrzeb rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)
Logowanie:
Login:
Hasło:

Polecamy:
podlaskaekonomiaspoleczna.pl
Kontakt
STOWARZYSZENIE INICJATYW SPOŁECZNO-GOSPODARCZYCH IM. KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA W AUGUSTOWIE
16-300 Augustów,
ul. Rynek Zygmunta Augusta 27,
tel/fax:876430100, sisg@sisg.org.pl


Projekt:
Strona internetowa powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Wiadomości z Polski

Jak Europa chce inwestować w przedsiębiorczość społeczną
04.04.2012

Komisja Europejska przygotowała dwa dokumenty, które mogą mieć istotny wpływ na sposoby finansowania przedsiębiorstw społecznych m.in. w Polsce. Czy w przyszłym roku w naszym kraju pojawią się nowe (w tym zagraniczne) instytucje finansowe gotowe inwestować w przedsiębiorczość społeczną? Czy polska ekonomia społeczna jest na to gotowa? Polecamy kolejny tekst Filipa Pazderskiego z ISP.

Przyszłość ekonomii społecznej
28.03.2012

Rok 2012 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. Czym jest spółdzielczość, jakie przyświecają jej idee? Okazuje się, że nie jest to ruch ani jednolity ani zjawisko łatwe do zdefiniowania.

Wielka Brytania wprowadza społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne
15.03.2012

To już pewne. Brytyjski parlament uchwalił prawo, które zobowiązuje lokalne władze samorządowe i instytucje publiczne do uwzględniania społecznych czynników podczas zlecania zadań podmiotom zewnętrznym.

Ekonomia społeczna lekiem na kryzys w Europie?
14.03.2012

Uruchamiamy nowy cykl tekstów, prezentujący plany wzmocnienia przedsiębiorczości społecznej w Unii Europejskiej. Przedstawimy dokumenty i plany Komisji Europejskiej, które uzupełnimy o kontekst poszczególnych krajów kontynentu. Będzie to też okazją do przedstawienia odmiennych sposobów rozumienia tego sektora w różnych regionach Europy. Na zakończenie ocenimy potencjalny wpływ nowych unijnych rozwiązań na sytuację podmiotów ekonomii społecznej w Polsce.

Bezpłatne studia podyplomowe "Ekonomia społeczna", Kraków
21.12.2011

Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaprasza na bezpłatne, dwusemestralne studia podyplomowe Ekonomia społeczna, realizowane w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej. Rekrutacja trwa od 9 do 20 stycznia 2012 r.

Źródło: www.ngo.pl
Płocki PUP chce więcej spółdzielni socjalnych 2011-11-28

– Zamiast czekać na kolejną falę kryzysu, zakładajcie spółdzielnie socjalne – radzi bezrobotnym Powiatowy Urząd Pracy. I zaprasza na spotkania, na których podpowie, jak zabrać się do dzieła – czytamy w płockim wydaniu „Gazety Wyborczej”.

Źródło: www.ngo.pl
Irlandzki pomysł na kooperację 2011-06-26

Kłótnie o podział obowiązków. Utrata misji i tożsamości. Prezes kontra reszta. Okazuje się, że problemy w zarządzaniu mogą dotknąć nawet najbardziej zapalonych do swojej pracy spółdzielców i kooperatystów. Można je jednak rozwiązać - bez konfliktów i głosowań. Przekonali się o tym twórcy pierwszej w Irlandii ekologicznej wioski.

Źródło: www.ngo.pl
Spółdzielnia na torach 2011-03-15

Co może robić spółdzielnia? Świadczyć usługi remontowe, zajmować się cateringiem, prowadzić hostel, sprzątać... Jak się okazuje, może również obsługiwać... linię kolejową. Przynajmniej teoretycznie.

Źródło: www.ngo.pl
Ekologia, reintegracja i zdrowie - co nagradzają Anglicy 2011-02-24

Social Entreprise Coalition – brytyjska organizacja wspierająca przedsiębiorczość społeczną ogłosiła listę finalistów konkursu na najlepsze przedsiębiorstwo społeczne w Anglii. Warto przyjrzeć się liście wyróżnionych inicjatyw i zobaczyć, jakie sukcesy odnosi ekonomia społeczna w Anglii. A już wkrótce podobny konkurs ruszy w naszym kraju.

Źródło: www.ngo.pl
Mamy już 300 spółdzielni socjalnych w Polsce! 2011-02-18

Z najnowszych danych Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych wynika, że do połowy lutego 2011 r. zarejestrowano ich już w Polsce równo trzy setki. Tą szczęśliwą 300. spółdzielnią socjalną jest „Kuba-Bart” z Leszna.

Źródło: www.ngo.pl
Skąd brać pieniądze? Od tłumu!

Jednym z podstawowych problemów, z jakimi spotyka się przedsiębiorca społeczny w swojej pracy, jest kwestia zdobycia funduszy na działalność. Banki niechętnie pożyczają pieniądze organizacjom i spółdzielniom, a fundusze grantowe i dotacje też mają poważne ograniczenia. Dlatego gorącym tematem ostatnich miesięcy jest finansowanie społecznościowe (crowdfunding) polegające na gromadzeniu funduszy od dużej rzeszy drobnych kapitałodawców za pomocą internetu.

Źródło: www.ngo.pl
Telewizja Polska o spółdzielczości socjalnej w Kalabrii 19 stycznia 2011

Fundacja Fundusz Współpracy zaprosiła przedstawicieli polskich banków spółdzielczych na wizytę studyjną do włoskiej Kalabrii. Tutaj, w świecie zdominowanym przez ubóstwo, bezrobocie i… kalabryjską mafię, powstało jedno z najciekawszych przedsięwzięć ekonomii społecznej.

W magazynie „Żadnej pracy się nie boję” emitowanym przez Telewizję Polską powstał 11-minutowy reportaż z tej wizyty. Przedstawiciele lokalnych banków spółdzielczych z Polski poznawali mechanizmy funkcjonowania konsorcjum Goel, które zrzesza 7 spółdzielni różnej specjalizacji. Znajdziemy tu spółdzielnię cateringową bazującą na produktach z ekologicznego gospodarstwa, czy też spółdzielnię tkacką „Ariadna”.

Materiał filmowy dostępny w naszym dziale media zakładka Filmy zapraszamy do obejrzenia

Reportaż "Inwestorzy społeczni" 19 stycznia 2011

Panie 50+ z Fundacji Sue Ryder założyły sklep charytatywny przy placu Unii Lubelskiej, żeby zarabiać pieniądze na utrzymanie ośrodka opieki dla kobiet niepełnosprawnych, w Konstancinie.

Nowy podmiot ekonomii społecznej w Giżycku 13 stycznia 2011 Giżycko

13 stycznia 2011 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Giżycku odbyło się spotkanie kobiet, które otwierają spółdzielnię socjalną w Giżycku z przedstawicielami władz lokalnych i mieszkańców powiatu giżyckiego.

Bezpłatne warsztaty - Zarządzanie podmiotami ekonomii społecznej 24 stycznia 2011 w Warszawie

Wydział Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie zaprasza na bezpłatne warsztaty - Zarządzanie podmiotami ekonomii społecznej, które odbędą się w dniach 24 - 27 stycznia 2011 roku w godzinach 15.00 -20.55 w Warszawie. Kurs skierowany jest do osób pracujących zawodowo w różnych sektorach, nieaktywnych zawodowo, bezrobotnych oraz niepełnosprawnych.

Przygotowane warsztaty pozwolą na lepsze funkcjonowanie na rynku pracy i podnoszenie kompetencji miękkich.

Rekrutacja na kurs trwa od 3 do 16 stycznia 2011 roku. Limit przyjęć wynosi 17 osób. O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w zajęciach powinny wypełnić kwestionariusz oraz umowę i przesłać faksem pod numer: fax (22) 668 86 28 lub mailem na adres k.cieslak@wsptwp.eu . Dokumenty można też składać w Dziekanacie Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie przy ul. Urbanistów 3.
Do każdego kwestionariusza prosimyzałączyć także kserokopię dowodu osobistego.

Atlas Dobrych Praktyk - nowa edycja 30 grudnia 2010

Kolejne wydanie Atlasu Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej, wzbogacone i uaktualnione (wszystkie zawarte w nim informacje zostały zebrane i zweryfikowane jesienią 2010 roku). Obecna edycja w znacznie większym stopniu niż poprzednia (przygotowywana w 2007 i 2008 roku) umożliwia wzięcie przykładu z przedstawionych przedsięwzięć. Opisani przedsiębiorcy pokazują, jak zdobywać fundusze na prowadzenie działalności społecznej, ile kosztuje rozpoczęcie działań, jak wykorzystać różne istniejące rozwiązania instytucjonalne i prawne, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc.

Kołobrzeg: Spotkanie regionalnego partnerstwa na rzecz ekonomii społecznej 10 grudnia 2010 w Kołobrzegu

10 grudnia odbędzie się w Kołobrzegu kolejne spotkanie regionalnego partnerstwa na rzecz ekonomi społecznej. To kolejne już spotkanie Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, realizatorów projektów w ramach działania 7.2.2 i 6.2.

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ pt.:EKONOMIA SPOŁECZNA W PRAKTYCE - DOŚWIADCZENIA DOLNOŚLĄSKIE 14. grudnia 2010 roku

Wrocławska Fundacja Instytut Rzeźby Społecznej zaprasza zainteresowanych ekonomią społeczną i spółdzielczością socjalną do udziału w bezpłatnej konferencji "Ekonomia społeczna w praktyce – doświadczenia dolnośląskie", która odbędzie się 14 grudnia 2010, w godz. 11.00 - 14.00, we Wrocławiu. Podczas konferencji zostaną zrelacjonowanie najnowsze wyniki badań terenowych nad praktykami oraz ekspertami dolnośląskiej ekonomii społecznej.

Źródło: www.fundacjairs

szkolenie: „Podstawy prawne funkcjonowania NGO jako podmiotów ekonomii społecznej” 14 grudnia 2010 w Opolu

Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej zaprasza na bezpłatne szkolenie: „Podstawy prawne funkcjonowania NGO jako podmiotów ekonomii społecznej”, które odbędzie się 14 grudnia 2010 w Opolu.

Źródło: www.pro-es.eu
Społeczna gospodarka rynkowa w Polsce - postulat czy rzeczywistość 14 listopada 2010 16:57

Wydział Nauk Społecznych KUL oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zapraszają w dniach 15-16 listopada 2010 r. do udziału w polsko-niemieckiej konferencji naukowej pt. Społeczna gospodarka rynkowa w Polsce - postulat czy rzeczywistość. Konferencja została zorganizowana z okazji jubileuszu 30-lecia powołania Wydziału Nauk Społecznych KUL i współpracy polsko-niemieckiej.
W konferencji udział wezmą m.in. wicepremier Waldemar Pawlak oraz ks. prof. Lothar Roos i prof. Eduard Gaugler, którzy w tym samym dniu otrzymają tytuł Doktora Honoris Causa KUL.
Plakat

Źródło: www.kul.pl
Ekonomia społeczna podczas I Dni Kultury Solidarności w Poznaniu 22 października 2010 12:33

Ekonomia społeczna oraz perspektywy jej rozwoju były przedmiotem dyskusji podczas I Dni Kultury Solidarności w Poznaniu. W ich ramach odbyły się także Wielkopolskie Targi Przedsiębiorczości Społecznej – IV Ogólnopolskie Spotkania z Ekonomią Społeczną. Do Poznania przyjechali przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy, przedstawiciele przedsiębiorstw, instytucji socjalnych oraz nauki i biznesu - w sumie kilkuset gości z całej Polski – w tym przedstawiciele RISE. Była to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi, pokazanie dobrych praktyk czy podzielenia się problemami. Problemy organizacji i instytucji realizujących działania oparte na ekonomii społecznej są bardzo podobne. Największym jest brak trwałego i stabilnego finansowania. Nadal brakuje rozwiązań prawnych i systemowych, które ułatwiłyby i umożliwiły sprawne działanie podmiotów ekonomii społecznej. Przedstawiciele organizacji pozarządowych skarżyli się również na brak zaufania i niezrozumienie, które spotyka ich ze strony różnych szczebli władz – przede wszystkim – samorządowych.