Menu

Zapisz się na szkolenie:

Chcesz uczestniczyć w szkoleniach, spotkaniach dotyczących Ekonomii Społecznej?

imię i nazwisko:

Instytucja/Organizacja/Firma/Osoba prywatna

Adres

Telefon

E-mail

Klikając przycisk wyślij wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w zgłoszeniu dla potrzeb rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)
Logowanie:
Login:
Hasło:

Polecamy:
podlaskaekonomiaspoleczna.pl
Kontakt
STOWARZYSZENIE INICJATYW SPOŁECZNO-GOSPODARCZYCH IM. KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA W AUGUSTOWIE
16-300 Augustów,
ul. Rynek Zygmunta Augusta 27,
tel/fax:876430100, sisg@sisg.org.pl


Projekt:
Strona internetowa powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

One wygrały z bezrobociem!

One wygrały z bezrobociem! Zobacz jak!
wspolczesna.pl


Zamiast siedzieć w domu i użalać się nad swoim losem, otworzyły spółdzielnię.

Pięć bezrobotnych kobiet z Suwałk ma teraz źródło utrzymania. W ich ślady może pójść praktycznie każda osoba, która nie ma pracy. – Połączyłyśmy przyjemne z pożytecznym – mówi Beata Gutowska, jedna z kobiet.

Łatwo nie było

Marta Milewska, Beata Gutowska, Natalia Żukowska, Justyna Suchocka i Ewa Suchocka przez długi czas nie wiedziały, co dalej w życiu robić.

– Byłyśmy bezrobotne od lat i choć szukałyśmy pracy, nie mogłyśmy jej znaleźć – opowiada Beata Gutowska. Pomoc przyszła z niespodziewanej strony. Córka Gutowskiej, tak jak i dzieci innych kobiet, jest podopieczną fundacji Źródło, która wspiera potrzebujące rodziny.

– Widziałem, że te kobiety nie mają żadnego pomysłu na życie – mówi Andrzej Domański, prezes fundacji. – Postanowiłem więc im pomóc. Zaproponował założenie spółdzielni. Wyjaśnił zasady i pomógł w sprawach formalnych.

Początkowo spółdzielnia starała się o dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy.
– Tutaj, niestety, nam nie wyszło, ponieważ okazało się, że potrzebni będą żyranci – wyjaśnia Domański. – Szukaliśmy dalej i udało nam się otrzymać 20 tysięcy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pieniądze przeznaczyliśmy na zakup sprzętu oraz przeszkolenie kobiet.

Dużo zamówień

Spółdzielnia socjalna „Pomocna Dłoń”, to pierwsze tego typu stowarzyszenie w Suwałkach. Swoja działalność rozpoczęła w styczniu tego roku. – Obecnie naszym miejscem pracy jest kuchnia w siedzibie fundacji – informuje Gutowska. – Liczymy jednak, że z czasem uda nam się znaleźć własny lokal.

Kobiety zajmują się głównie pieczeniem ciast na zamówienie, sprzątaniem biur, mieszkań oraz grobów, porządkowaniem terenów zielonych, opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
– Mamy sporo zamówień – informuje Gutowska. – Już wiemy, że w przyszłym roku będziemy robić catering na komunię.

Swoje wyroby sprzedają także na bazarach czy różnego rodzaju festynach. Liczą, że zamówień będzie coraz więcej.

Autor: Anna Rosowska, suwalki@wspolczesna.pl

 

 

Reportaż: Kobiety do zadań specjalnych" - Izy Kosakowskiej
radio.bialystok.pl

"Kobiety do zadań specjalnych" - Izy Kosakowskiej

Mogły zwyczajnie jak większość narzekać i czekać, na lepsze czasy, na wygraną w totolotka, na jakiś cud. Postanowiły jednak wziąć sprawy w swoje ręce. Chociaż początki nie były łatwe bo dopełnienie formalności sprawiło im mnóstwo kłopotów, to udało się. Pięć bezrobotnych kobiet założyło pierwszą w Suwałkach spółdzielnię socjalną. Nazwały ją "Pomocna Dłoń". Spółdzielnia działa przy Fundacji "Źródło", która pomaga dzieciom z biedniejszych rodzin i od której się wszystko zaczęło. Kobiety z "Pomocnej Dłoni" gotują, pieką ciasta na zamówienie, sprzątają domy, opiekują się starszymi i niepełnosprawnymi, pomagają innym. Nie są najmłodsze ale energią i zaangażowaniem mogłyby obdarzyć nie jedną młoda osobę. W końcu mają co robić. Zarabiają na siebie, są niezależne i chcą wkrótce zatrudnić kolejnych bezrobotnych. Odważyły się, są z siebie dumne i optymistycznie patrzą w przyszłość....